arta casniciei

Stropi din arta casniciei

Traim intr-o societate in care intalnim tot mai frecvent conflicte de toate tipurile si la toate nivelele sociale, oamenii devin din ce in ce mai individualisti, mai egoisti, mai agresivi, mai insensibili ….fiind antrenati intr-o goana nebuna dupa ”vant”, netinand cont de etica sau principii morale, aceasta generand tensiuni relationale si regres in materie de conduita si moralitate.

In conditiile acestea, tinand cont de realitatea in care traim, rasuna intrebarea pe care apostolul Petru o subliniaza in a doua sa scrisoare catre crestinii din bisericile orientului mijlociu: 2 Petru3:11:” Deci, fiindcă toate aceste lucruri au să se strice, ce fel de oameni ar trebui să fiţi voi…”?

Daca ne uitam cu atentie in bisericile crestine contemporane, ne dam seama ca intensitatea conflictelor a crescut atat numeric cat si din punct de vedere al gravitatii acestora.Suntem martori, din pacate, la numeroase deteriorari de relatii intre frati, intre biserici, si mai ales in cadrul familiilor…

Recent am avut harul sa fim vizitati in cadrul bisericii noastre de un cuplu din SUA care au venit cu scopul de a promova un studiu ce viza problemele legate de relatiile din viata de casnicie, si modul in care ar trebui abordata vindecarea, reabilitarea, ba chiar si prevenirea acestora  si cultivarea unui spirit de solidarietate intre familiile din cadrul comunitatii noastre si nu numai…

Vreau sa subliniez cateva din ideile care au fost prezentate in cele doua sedinte de studiu pe tema conflictelor ce pot aparea in cadrul unui cuplu.

  • Relatia individuala cu Dumnezeu.

Este de dorit ca sa se cultive idea acestui adevar fundamental, si anume ca inceputul, temelia si garantia durabilitatii relatiilor maritale sanatoase depind in mod absolut de promovarea si alimentarea unei relatii autentice si concrete cu Creatorul. In vederea acestui fapt mentionez cateva aspecte de vitala importanta pentru viata spirituala a fiecarui credincios: citirea Bibliei, rugaciunea, postul, partasia cu fratii(Biserica), implicarea in slujire si zeciuiala.

  • Indeplinirea propriilor indatoriri neconditionat.

Atunci cand atentia noastra este indreptata cu precadere asupra atitudinii si comportamentului fata de partenerul nostru, vom beneficia de suport divin in dificultatile pe care le intalnim, si de asemenea vom atrage atentia partenerului asupra schimbarilor care au aparut, sensibilizandu-i astfel sentimentele, iar Duhul Sfant isi va face lucrarea in mod desavarsit, consolidand si promovand armonia din caminul nostru. De remarcat este faptul ca suntem chemati sa traim pentru partenerul nostru de viata, aceasta antrenandu-ne intr-un proces de daruire si slujire, iar ingredientele care ar trebui sa compuna aceast proces sunt: dragoste, slujire, sfintire, hranire, ingrijire…

  • Intelegere si suport celor care trec prin situatii conflictuale.

Atunci cand suntem chemati sa impartasim si altora mesajul reabilitarii relatiilor dintr-un cuplu, trebuie sa fim in stare sa ii conducem pe drumul trasat cu principii biblice, sa ne lasam invatati si sa ajutam si pe altii sa invete cum vrea Dumnezeu sa fie o familie si care sunt pasii pe care trebuie sa ii facem pentru a trece peste limitele noastre si conflictele ce pot fi generate de acestea.

Acestea sunt doar cateva ganduri legate de acest argument, dar atunci cand incepem procesul aplicarii notiunilor de baza pe care le stim in viata cotidiana, cu siguranta rezultatele nu vor intarzia sa apara, starea noastra sufleteasca si spirituala va incepe sa prospere, vom fi vizibil mai eficienti in activitatile noastre din orice domeniu, vom accesa un nivel de gandire si traire net superior celui anterior, iar intelegerea preceptelor divine va lumina intreaga noastra existenta.

Asadar  “preaiubiţilor,… siliţi-vă să fiţi găsiţi înaintea Lui fără prihană, fără vină şi în pace!”(2 Petru 3:14)

Harul Domnului Isus Hristos şi dragostea lui Dumnezeu, şi împărtăşirea Sfântului Duh să fie cu noi cu toţi! Amin!

Timotei Iliescu,

Septembrie 2014

One thought on “Stropi din arta casniciei”

  1. Familia este institutia , si in acelasi timp “domeniul” creat de Dumnezeu ca sa putem sa ne slefuim caracterul nostru , sa incercam sa fim plini de bunatate,daruire,dragoste si toate acestea(+multe altele) sa le oferim in mod neconditionat. Astfel vom creste in toate aspectele vietii noastre si cum bine ai punctat Fr. Timotei …vom fi mai eficienti in respectivele aspecte!

Leave a Reply